Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TMMOB Başkanı Soğancı: Yapı Denetim Yasası Yeniden Düzenlenmeli

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı...

Kategori  Kategori : Meslekî Eğitim
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 5067
Tarih  Tarih : 29 Mart 2011, 11:52

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Yapı Denetim Yasasının bilimin ve tekniğin ışığında yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Soğancı, yazılı açıklamasında, 4708 Sayılı Yapı Denetimi Yasası'nın ilk çıktığı günden bu yana sorunlu olduğunu belirterek, ilk olarak 19 ilde pilot olarak uygulanan yapı denetiminin, sistemin yanlışlıkları giderilmeden 2011 yılbaşından itibaren 81 ile yaygınlaştırıldığını kaydetti.
    
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından, yasadaki eksikliklerin giderilmesi için bir çalışmanın yürütüldüğü sırada AK Parti milletvekillerinin, yapı denetimine ilişkin değişikliği içeren kanun teklifini TBMM'ye sunduklarını anımsatan Soğancı, ancak teklif edilen değişikliklerin de sorunlu olduğunu öne sürdü. Soğancı, 1999 Marmara depreminin, merkezi ve yerel idarelerin sorumluluklarını yerine getirmediğini açıkça ortaya koyduğunu ifade ederek, ''Siyasi iktidarların popülist yaklaşımları sonucu çıkarılan imar afları, yer seçiminde yapılan hatalar, kaçak yapılaşmayı meşrulaştıran hatta teşvik eden yaklaşımlar ve kaçak katlara para cezası karşılığı ruhsat veren belediyeler, depremin doğurduğu zararlardan sorumlu olmalarına karşın, bugün ne değişmiştir? Değişen tek şey, kamu gücü kullanan idarelerin yapı denetim görevinin yapı denetim kuruluşlarına havale edilmesidir'' dedi.

Yapı üretim sürecinin; yer seçiminden planlamaya, yapı tasarımından üretimine, yapı üretiminden kullanım aşamasına kadar kamu otoritelerinin denetiminde işleyen bir süreç olması gerektiğini belirten Soğancı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
    
''Ancak denetimi ortadan kaldıran bir biçimde süreç birbirinden koparıldı. Bugün ülkemizde, TOKİ, kamu idareleri, ihaleli yapım işleri ve belediyeler ayrı ayrı sürecin içinde yer almaktadırlar. Her birine ayrı ayrı yasalar uygulanmaktadır. Bu durumda, bütünlüklü ve sağlıklı işleyen bir sistemden söz edebilmek olanaklı değildir. 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Yasa, Marmara depreminden hemen sonra yürürlüğe girmiş ve ilk olarak 19 ilde uygulamaya konulmuştur. Bugün ise sanki başarılı bir uygulama gibi tüm ülke sathında uygulanması aşamasına geçilmiştir. Bu yasa, yürürlüğe girdiğinden bu yana hep tartışılan bir yasa olmuştur. Çünkü bir kamusal hizmet olan yapı denetim hizmetinin, ticari firma niteliğindeki yapı denetim kuruluşları aracılığı ile verilmesini temel alan bir yaklaşımın başarıya ulaşması olanaklı değildir. Bu nedenle de yaklaşık 10 yıldan bu yana 19 ilde uygulanan sistem başarısızdır. Şimdi de Yapı Denetimi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi adı altındaki yasa değişikliği TBMM gündemindedir. Bu kanun teklifinin getirdiği tek değişiklik bütün sistemin yükünü ve cezasını yalnızca ücretli çalışması öngörülen mühendis ve mimarlara yıkmaktır.''

Yasada denetçi mühendis ve mimarın alacağı ücret, iş akdi, mesleki sorumluluk sigortası ve mesleki bağımsızlığına ilişkin bir ibarenin bulunmadığını kaydeden Soğancı, işverene karşı güvencesiz bırakılan denetçi mühendis ve mimara verilecek cezanın ise işverene verilecek cezadan daha ağır olduğunu belirtti. Böylece, devletin asli ve sürekli görev alanı olan yapı denetimi alanının, güvenceden yoksun, ücretleri piyasa koşullarına terk edilmiş mühendis ve mimarlara verildiğini ifade eden Soğancı, TBMM'nin, konunun asli tarafı olan TMMOB'nin önerilerini değerlendirmesi ve Yapı Denetim Yasası'nı bilimin ve tekniğin ışığında yeniden düzenlemesi gerektiğini kaydetti.

Soğancı, ''Dünya, Japonya depremini tartışırken, yüzde 95'i deprem bölgesinde bulunan ülkemizin, mevcut yasa teklifinde öngörülen düzenlemelerle olası depremlere hazır olduğunu ya da hazır olacağını ileri sürmenin kocaman bir yalan olduğunu, yaşanacak olası bir depremle bedelini hep birlikte ödeyerek göreceğiz'' dedi.
Kaynak:Yapı.com.tr
 


Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Meslekî Eğitim

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi