Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TOKİ'den restorasyon için büyük fırsat

TOKİ, her bir restorasyon projesi için keşif özetinin yüzde 70'ine kadar kredi kullandırıyor.

Kategori  Kategori : Toki
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 2277
Tarih  Tarih : 05 Mart 2012, 19:16

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma tehlikesi taşıyan tarihsel değerleri, gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan TOKİ, restorasyon kredileri kapsamında bu yıl üst limiti 105 bin lira olarak belirledi. Kredi talebindeki yoğunluk nedeniyle başvurular, 16 Mart'a kadar uzatıldı.

TAKSİT OLANAĞI VAR
Tescilli taşınmaz kültür varlıklarınınrestorasyonuna katkı amacıyla 2005 yılında ''restorasyon kredisi'' uygulaması başlatan İdare, bu yıl her bir proje için keşif özetinin yüzde 70'ine kadar kredi kullandırıyor.

Restorasyon kredisi başvurusunda ''Eserin, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu'nun onaylanmış rölöve ve restorasyonprojeleriyle restorasyon raporu, onaylı projeye göre düzenlenmiş keşif raporu, arsanın ve binanın durumunu gösteren tapu örneği'' gibi belgeler isteniyor. Kullandırılan kredinin faizi yıllık yüzde 4, vadesi ise 10 yıl. Geri ödemeler aylık sabit taksitler halinde tahsil ediliyor.

TOKİ, bu yılın restorasyon kredisi başvurularını, 6 Şubat–2 Mart tarihleri arasında kabul etti.

Ancak üst limiti 105 bin lira olan krediye yoğun ilgi üzerine İdare, başvuru tarihini uzattı. Tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için kredi kullanmak isteyenler 16 Mart'a kadar başvuruda bulunabilecek.

ŞİMDİYE KADAR 371 KÜLTÜR VARLIĞINA KREDİ DESTEĞİ VERİLDİ
Kredilerde özelikle tarihi kent dokularını sağlıklaştırılmasına yönelik olan ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki projelere öncelik veriliyor. Bakım, onarım ve restorasyon işlemleri yapılacak taşınmaz kültür varlığının mimari ve kültürel değeri, fiziki durumu, bulunduğu çevrenin özellikleri, kullanım amacı göz önünde bulunduruluyor.

Taşınmaz kültür varlığının bakımı, onarımı ve restorasyonu için yapılacak işlemlerin yapının kültür varlığı niteliğinin devamını sağlaması, gerekirse sağlıklaştırılması ve işlev kazandırılması amacına yönelik olması zorunlu.

2005 yılından bu yana 371 kültür varlığına kredi desteği verildi, başlatılan restorasyon projelerinden 221'i tamamlandı.

TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YERİNDEKİ KÜLTÜREL DEĞERLER RESTORE EDİLDİ
TOKİ'nin restorasyon kredisi desteği sağladığı kültürel değerler arasında Ankara Beypazarı Evleri, Karabük Safranbolu Evleri, Ankara Vilayet Konağı, Adıyaman Samsat Sahabe Safvan Bin Muattal Türbesi, Elazığ Çarşı Mahallesi eski Hükümet Konağı, Gaziantep Şahinbey Bayaz Han Kültür Merkezi, İstanbul Üsküdar Fatih mahkeme binası ve İstanbul Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürlüğü hizmet binası gibi eserler de bulunuyor.

TOKİ restorasyon kapsamında, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Amasya, Bartın, Çanakkale, Muğla, Uşak, Kastamonu, Tokat, Trabzon, Giresun, Edirne, Şanlıurfa ve Artvin illeri Safranbolu, Kalecik, Bergama, Ürgüp, Taraklı, Bolaman, Bandırma, Ayvalık, Milas, Foça, İnegöl, Mudanya, İnebolu, Alanya, Akçaabat, Osmaneli, Mudurnu, Kemaliye, Göynük, Taraklı, İncesu, Zile ve Dalay ilçeleri ile Mustafapaşa, İbrahimpaşa, Kalkan, Uzungöl ve Daday beldelerindeki birçok proje için kredi imkanı sağlandı.

(milliyet)

Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Toki

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi