Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TOKİ Başkanı'ndan firmalara sicil uyarısı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel, TOKİ ile çalışan inşaat firmalarının temsilcilerine sicil uyarısında bulundu.

Kategori  Kategori : Toki
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 2530
Tarih  Tarih : 10 Mart 2012, 13:19

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Van ve Erciş depremi sonrasında yapılan ihalelere, işlerini düzgün yapan yüklenicilerin performansları dikkate alınarak, sicil durumlarına göre davet edildiğine dikkat çeken Karabel, “Davet işlerindeki firma seçimlerinde; iş kaliteniz, işi süresinde ve noksansız bitirmeniz, mali gücünüz ve İdaredeki uzman ve daire başkanlarımızın görüşleri dikkate alınmaktadır. Kalitesiz, kusurlu iş yapan ve haciz getiren müteahhitler, İdareyi meşgul etmesinler.” dedi. İhaleyi aldıktan sonra kâr alıp taşerona devreden yüklenicilere dikkat çeken Ahmet Haluk Karabel, bu yola tevessül edenlerin bir daha TOKİ’den iş alamayacaklarını söyledi.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, İdarenin Bilkent’deki yerleşkesinde yurt çapında TOKİ ile çalışan inşaat firmaların temsilcileriyle bir araya geldi. Önemli uyarılarda bulunan Karabel, firma temsilcilerinin sorularını yanıtladı, sorunlarını dinledi. TOKİ Başkanı’nın firma temsilcilerine uyarıları şöyle;

“İş yerini görmeden ihale almayın”

Müteahhitlerimiz ihaleye girmeden önce mutlaka iş yerini görmeliler. İhaleyi aldıktan sonra sözleşme aşamasında zaman zaman sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Yükleniciler ihale dosyasını iyi incelemeli, zemini araştırmalı, iklim şartlarını da göz önüne alarak tekliflerini ona göre vermeliler. Aynı bölgede, aynı fiyatlara, TOKİ’de iş yapan başarılı yükleniciler bu işi yapabiliyorlarsa, yüksek fiyat verenlerin tekliflerini ilerleyen zamanlarda gözden geçirmelerinde fayda var. Aşırı düşük teklif vermekten de kaçınmanız gerekiyor. İşi alabilmek için arkadaşlarımız fiyatları kırıp hem kendilerini hem İdareyi sıkıntıya sokabiliyorlar.

“Sürünceme lüksü yok”

İşlerimizde sürüncemede kalma lüksü yok. Bizim de müşterilere karşı belli sorumluluklarımız var. Süresinde bitmeyen işlerde, aleyhimize açılan davalar, yüklü maliyetler getirmektedir. İş alan arkadaşlarımızın tüm tarafların problemlerini ve yapacakları işleri düşünerek fiyat vermelerinde fayda var.

Bazı müteahhitlerimizin piyasada borçları olabiliyor. Borçları kapamak için TOKİ’den fiyat kırıp iş almaya çalışıyorlar. Bu gibi durumlarda işin sonu feshe kadar gidebiliyor. Bu güne kadar 87 yüklenicinin işi fesh edildi.

Elinde yeni işleri olanlar yeniden ihaleye girmeye çalışıyor. İkaz ediyoruz. Yüklenici 15 gün, bir ay dayanabiliyor, sonra bir ihaleye daha giriyor, ardından bir daha giriyor. Elinde üç, dört, beş iş oluyor. Piyasa kötüye gidince İdarenin de 5 işi de sıkıntıya giriyor. İnşaatlarda yüzde 50 aşamasına gelmeden, kendinizi ispat etmeden fiyat kırıp birinci olmamanızı ve kendinizi de bizi de riske sokmamanızı istiyoruz.

“İşin başında olun”

Bizle çalışmak istiyorsanız işinizin başında olmalısınız. Sektördeki en iyi müteahhit işinin başında duran, düzgün, problemsiz, kaliteli iş yapan, süresi içinde bitiren ve geçici kabule en az eksikle giren müteahhittir. Alt yüklenicilerinizi de sürekli denetleyin. Yapılan işi birinci dereceden denetleme sorumluluğunuz var. Aldığınız işlerde eğitim vermeden mümkünse teknik elemanları sahaya sokmayın.

İşi tamamlama aşamasına gelmeden altyapı devri ve trafo devirlerini mutlaka bitirmemiz gerekiyor. Bunları işin sonuna bırakmayın. Plan ve parselasyon sorunlarını mutlaka İdaremizle istişareli olarak zamanında sonuçlandırın.

“İmalatları sırasına göre yapalım”

İmalat sırasına dikkat etmeden, daha yüksek değerdeki imalat kalemlerini yaparak, hak ediş getiren yükleniciler olabiliyor. Bunlara da tevessül etmeyelim. İşi sıralaması neyse ona göre imalat ve hak edişimizi yapalım.

Müşavirlik olan işlerimizde yazışmaları müşavir kanalıyla yapmaya özen gösterelim. Yazılı İdare onayı almadan ne malzeme değişikliğine de imalat değişikliğine gitmeyelim. Size kontrol tarafından şifahi olarak verilen bir talimat dahi olsa bunu yapmayın. Mukayeseli keşif ve kesin hesaplara da zamanında başlamamız lazım. Müteahhitlerimizin yüzde 65’inde “Ben işimi yaptım bitirdim. Bürokratik kısmı angarya.” anlayışı olabiliyor. O da işin önemli bir parçası.

“Hepimiz için Van önemli sınav”

Simav’da depreminin ardından 928 konut ve sosyal donatıları yaptık. Yükleniciler Simav’da 6 ay gibi bir sürede sorumluluklarını yerine getirdiler. Arkadaşlara huzurunuzda teşekkür ediyorum. Van ve Erciş depremi sonrasında verdiğimiz işlerde salt işlerini düzgün yapan yüklenicileri performanslarını dikkate alarak sicil puanlamasına göre davet ettik. Çağırdığımız firmalardan 49’u işi kabul etti, 16 firma işi almadı. Size iş almanıza vesile olduk diyenleri de dikkate almayın. Sizden tek isteğimiz işi süresinde ve kusursuz olarak bitirmenizdir.

Van ve Erciş’te Ağustos ayı sonuna kadar hem konutları hem de sosyal donatıları bitirmemiz gerekiyor. Kolay bir iş değil. Süre kısıtlı olduğundan maliyet de yükseliyor. Bu işi de başarabileceğimize bütün kalbimle inanıyorum. Van depremi hepimiz için önemli bir sınav. Bu sınavda inşaatları süresinde bitiremeyenler bahaneleri ne olursa olsun bizden bir daha olumlu puan alamazlar. Her yüz konutta bir kalıp ve bir kule vinç planlamanız gerekiyor. Bunu yapmamakta ısrar edenler ilerde kendileri de kaybedecek bizi de sıkıntıya sokacak. İşi hızlı yapacağız ama kaliteye de dikkat edeceğiz. Süresinde işi bitirenlere tarafımızdan ileride daha olumlu bakılacak.



Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Toki

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi