Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Enerjikimlikbelgesi.com İle Binalar Hızla Kimliklerine Kavuşuyor

Bes Enerji Uyarıyor: Yeni Binalarda Ruhsat İçin C Sınıfı Enerji Kimlik Belgesi Şart

Kategori  Kategori : Enerji Kimlik Belgesi
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 9252
Tarih  Tarih : 05 Kasım 2014, 15:19

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


BES Enerji ortaklarından Serkan Emin, toplam 8 milyondan fazla bina olmasına rağmen, Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısının 220 bini geçmediğine dikkat çekti. Emin “Bu konuda farkındalığın az olması kadar, belgenin nereden ve ne kadar zamanda alındığına ilişkin bilgi eksikliğinin de rolü bulunuyor. Bu amaçla kurduğumuz enerjikimlikbelgesi.com ile çok hızlı bir şekilde belge sahibi yapıyoruz” dedi.

Türkiye’de 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre mevcut binaların 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alması zorunlu. Ancak resmi rakamlar Türkiye’nin enerji verimliliği konusunda çok yavaş yol aldığını ortaya koyuyor.  BES Enerji ortaklarından Serkan Emin, Türkiye’de 8 milyondan fazla bina olduğu tahmin edilmesine rağmen, EKB alan bina sayısının 220 bin adedi geçmediğine, bunun da ancak yüzde 2’lik bir orana denk geldiğine dikkat çekti. 

Enerji Kimlik Belgesi Sahibi Bina Sayısı 220 Bin

Türkiye’nin bu alanda yavaş yol almasının birçok nedeni bulunduğunu anlatan BES Enerji Kurucu Ortağı Serkan Emin, bunların başında ise kamuoyunda yeterince farkındalık oluşmamasının ve bilgi eksikliğinin geldiğini söyledi. Serkan Emin, “Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır. Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Ancak, bu binaların da 2017 yılına kadar mutlaka Enerji Kimlik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Buna rağmen, hem yeni yapılmakta olan hem de mevcut binaların belge alma hızı oldukça yavaş. Oysa maliyetler korkulacak boyutta değil. 8-10 katlı bir bina için yerine ve daire sayısına göre değişmekle birlikte 500-1,000 TL arasında bir bedelle kimlik belgesine ulaşılabiliyor” dedi.

EKB Hızla Elinizde

Kamuoyunda belgenin nereden ve ne kadar zamanda alınacağı konusunda bilgi eksikliği olduğunu da anlatan Serkan Emin, bu nedenle BES Enerji olarak belge alımını hızlandırmak ve kamuoyu bilgilendirmek amacıyla www.enerjikimlikbelgesi.com’u hayata geçirdiklerini belirtti.

Serkan Emin, “Söz konusu sitede, belge talep formunu dolduranlar en güvenilir, en hızlı ve en kolay yoldan EKB’ye erişebiliyor.  Kısa bir süre içerisinde yetkili uzman personelimiz Enerji Kimlik Belgesi’ni düzenliyor. Mevzuat konusunda bilmek istedikleriniz, bu konuda en fazla sorulan sorular ve yanıtları, referanslar ve daha fazlasını, konusunun uzmanları tarafından hazırlanan güvenilir platform, www.enerjikimlikbelgesi.com’dan bulabilirsiniz” yorumunu yaptı.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Söz konusu kanuna bağlı olarak çıkartılan, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre, enerjinin verimli kullanılmasını ve çevrenin korunmasını sağlamak için her binanın asgari enerji ihtiyacı ve tüketiminin sınıflandırılmasına ilişkin kimlik belgesi alması gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) isimli bu belge binanın asgari enerji ihtiyacını, tüketimini, sera gazı salım seviyesini, yalıtım özelliklerini ve ısıtma-soğutma sisteminin verimiyle ilgili bilgileri içeriyor.

EN FAZLA ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALINAN ŞEHİRLER

Şehir

EKB Alan Bina Sayısı

İSTANBUL 47,178

İZMİR 22,084

ANKARA 16,277

ANTALYA 11,661

BURSA 10,499

MUĞLA 9,417

KOCAELİ 8,235

Türkiye Geneli  219,903

KAYNAK: MilliyetBenzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Enerji Kimlik Belgesi

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi