Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İç Mimarların Hizmet ve Çalışma Alanları Nelerdir

İç Mimarların Hizmet ve Çalışma Alanları Nelerdir, İç Mimarler Nerede çalışabilirler, İç Mimarların Ücretleri Nelerdir, iç mimarlar ne kadar maaş alır

Kategori  Kategori : Sektör Maaş Bilgisi
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 2854
Tarih  Tarih : 28 Kasım 2014, 16:28

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


İçmimar; mekân organizasyonuna yeni ve ekonomik analiz eder getirmek emeli ile yetiştirilir. Bir meslek adamı olarak insan- ekipman - mekan meselelerini alışılmış şekil ve ölçülendirmelerin ötesinde temel verileri ile ele alarak yine günümüz ve gelecek kaygısı ile araştırır. Kullanıcının zevki, istekleri, fizyolojik ve tinsel özellikleri doğrultusunda işlevsel mekânlar tasarlar. Malzeme ve teknoloji alanındaki gelişimleri mekâna uygular. İçmimarların çabalama alanlarını en genel ifadesiyle altı grupta toplamak olasıdır.
Bunlar;
l- Mekan tasarımında ilk araştırmalardan, etütlerden uygulamanın bitimine kadarki (karar verme-uygulama) sürecini gerçekleştiren ekip içinde yer alır. Çalışmanın bu mertebesinde mekanın temel işlevine uygun program verilerinden yola çıkarak rasyonel ve uyumlu mekan boyutlarını ve ekipman mevzularını araştırır, belirler. Mekâna has ekipmanların elde edilen boyut ve özelliklerine nazaran orijinal tasarımını yapar.

2- Yapımı bitirmiş yada daha önceki işlevi haricinde yeni işlev kazandırılacak yapıların iç mekânlarında ön görülen yeni işlevi; insanoğlunun hayat ve davranış biçimlerine nazaran çözümler, düzenler, bu tertip etme süreci içinde iç mekânda yer alacak öğelerin (Mekân ve donatı personellerine ait biçim, renk, doku ve ışıklandırma, yüzey kaplamaları, kumaş vb.) tasarlar. Özellikle büyük ve kamusal yapıların (tiyatro, konser salonu, oteller, beyazperde salonları, alışveriş merkezleri vb.) büro, mağaza benzer biçimde işyerlerinin ve konutların iç mekân meselelerini çözer, tasarlar ve düzenler.

3- Endüstri içinde; orijinal mobilya tasarımcısı olarak yer alır, mobilya tasarımında ve imalatında işlev, boyut, malzeme, şekil ve benzeri sorunların yanı sıra hammaddeyi ve ülke teknolojisinin olanaklarını, ülke ekonomisinin yararları doğrultusunda kullanmak suretiyle modern özgün, ihracatı arttırıcı, endüstriyi özendirici tasarımlar yapar ve üretimlerini gerçekleştirir.

4- Mekânlarda uygulanan, ince yapı malzemeleri ve donatı personelleri tasarımcısı olarak ve üretimlerin denetiminde vazife alır. Çeşitli yapı malzemeleri (kapı, merdiven, çeşitli doğrama, tavan - yer ve duvar kaplaması, mermer, fayans, seramik, durağan ve hareketli mobilya ile ıslak hacimlerde banyo ve mutfakların donatı personelleri vb.) gereksinimlerini karşılayacak şekilde tanım, sınıflandırma, standart, hususi veriler, imalat yolları ve kullanım alanlarına nazaran tasarımlarını yapar ve çeşitli sistemler içinde uygular.

5- Çevre tasarımcısı olarak vazife alır; Kent içi yada gezim beldeleri için park, bahçe, sergi, eğlence ve piknik alanları düzenler. Bu alanlara has şehir içi mobilya tasarımları yapar.

6- Röleve - Restorasyon hizmetleri; "Kültür Kalıtları"nın ya da zamanı yapıt olarak belirlenmiş daha önceki yapıların korunması için ihtiyaç duyulan olan temel ilkeler ve yasaların ışığında, çeşitli uygulamalar yapar ve ananesel sanatımızla kültürümüzün tanıtılmasına aracı olur.
İÇMİMAR GEREKSİNİMİ:
Ülkemizde süratli nüfus artışına paralel olarak, senede ortalama 600.000 konut için yapı ruhsatı verilmektedir. Turizm sektöründe ise; bir taraftan yaz turizmine ilişik yapılanma sürerken, tabiat turizmi, termal gezim benzer biçimde yeni gezim alanları açılmaktadır. Yapılmış gezim yapıları da averaj beş senede bir yenilenme gereksinimiyle karşı karşıyadır.

Mağazacılık alanında; markalı malların satışı için hususi mekânlar, hipermarketler ve büyük mağaza anlayışı giderek, değişik mekân gereksinimlerini ortaya çıkartmıştır.

Özelleşen bankalarda yeni görüntü farklıkları yurt içindeki tüm banka şubelerine de yansımıştır. İnsan yaşamına giren bilgisayarla birlikte, kullanıma yönelik donatı personellerinin da yine şekillendirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Bunların yanı sıra inşaat sektörümüzün beynelmilel uygulamalarda yer almasıyla, bu mevzuda çalışanlara yurt haricinde yeni iş alanları açılmıştır.

Yapı Sigortası ülkemizin gündemindedir. Yapıların nitelikleri, dayanıklılığı, seçilen malzemenin doğruluğu ve tekniğine uygunluğu sigorta şirketlerinin garantisi altına girecektir.

Bütün bu tasarım uygulama ve denetim süreçlerinde mimar, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, makine mühendisi gibi, içmimar da yer almalıdır. İhtisaslaşma, örgütlenme ve ihtisaslar arası işbirliği, toplumların sosyo-ekonomik gelişmesine bağlı olan kaçınılmaz bir olgudur.

Eğitimde, meslek-endüstri bir araya gelmesini sağlayacak tüm tertip etme ve gelişimlere fırsat tanımak ve imkan sağlamak gerekir. Farklı ihtisaslaşmalara haiz meslek adamlarının birbirlerinin yetki ve kabiliyetlerine inanarak iş ve güç birliğine yönelmeleri en doğru yol olacaktır

Ek olarak da şunu belirtmek isterim bu alanların da her biri ayrı ihtisas gerektirir.
Belirli bir alanda uzmanlaşmak da size her vakit iş dünyasında avantaj sağlar.
Otel tasarımı denildiğinde ya da fuar stand tasarımı denildiğinde akla gelen ilk isim olmak her vakit bir adım önde olmanızı sağlar. Kendi şahsi görüşüm bu yönde.Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Sektör Maaş Bilgisi

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi