Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kira zammı neye göre yapılmalı?

Konutta kira artışı hangi oranda yapılmalı?

Kategori  Kategori : Gayrimenkul Değerleme
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 1093
Tarih  Tarih : 14 Mart 2015, 11:05

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Kiracı olan, evi kirada olan mal sahipleri kira kontrat süreleri bitiminde nasıl kira artışı yapacağını neye göre hesaplayacağını doğal olarak bilmek istiyor ve araştırıyor.  Hatice Kolçak'ın haberine göre, kafasını karıştıran ise yaptığı araştırmalarda iki farklı sonuca rastlaması. Maalesef kira artışının neye göre yapılacağı bazı kaynaklarda hatalı olarak yayınlanıyor. Bu da insanların kafalarını karıştırabiliyor.

 Yeni düzenleme

Konut kira artışının neye göre ve nasıl yapılacağı 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’nun 344. maddesinde belirlendi. Yeni düzenlemeye göre  kira sözleşmelerinin yenileneceği dönemde uygulanacak artış bir önceki kira yılında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenecek.

ÜFE’yi geçmeyecek  diyen yeni kanun kira hesabının yıllık ortalamaya göremi yoksa bir önceki yılın aynı ayındaki değişikliğe göremi yapılacağını kısacası nasıl hesaplanacağını açık olarak belirtmemiş. İşte kafa karışıklığı burada oluşuyor.

 TÜİK verileri açıklıyor

 TÜİK her ay Tüketici Fiyat Endeksini ve Yurt İçi Üretici fiyat endeksini (Yİ-ÜFE) yayınlıyor. Kira artışlarında Yİ-ÜFE yi dikkate almak gerekiyor. Borçlar Kanununda tanımlanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) TÜİK tarafından  Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) olarak her ay açıklanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu; bir önceki  aya göre, bir önceki yılın Aralık ayına göre, bir önceki yılın aynı ayına göre ve on iki aylık ortalamalara göre farklı Yİ-ÜFE rakamları açıklıyor. 

Bu konuda TÜİK belirleyeci değil

TÜİK, kira artışının nasıl yapılacağı konusunda bir açıklama yapıyor ve diyor ki; Önceki yılın aynı ayına göre Yİ-ÜFE yüzde değişiminin esas alınması ile kira artışı hesaplanır.Bu açıklamayı dikkate alanlar bir önceki senenin aynı ayındaki değişikliğe göre kira artışı yapıyor.  Ancak TÜİK bu konuda yetkili bir merci değil.

 Yargıtayın verdiği karar belirleyeci

 Konut kira artışının nasıl yapılacağı konusunda Yargıtay kararları mevcut. Yargıtayın verdiği karar  “Kira artışının üretici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalama artış oranına göre belirlenmelidir” ifadeleri kira artışının ne şekilde yapılacağını net bir şekilde belirlemiş oluyor ve bu konuyu açıklığa kavuşturuyor.

Arada büyük fark var

En son açıklanan TÜİK Şubat verilerine göre bir hesap yaparsak aradaki uçurumu görebilirsiniz. TÜİK Şubat ayı Yİ-ÜFE oranları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), bir önceki yılın aynı ayına göre %3,10  ve on iki aylık ortalamalara göre % 8,79 artış gösterdi.  Yargıtay kararlarına göre yukarıdaki veriler dikkate alınarak yapılması gereken kira artış oranı yüzde 8,79’dur. Yüzde 3,10 artışı dikkate alanlar hatalı hesap yapmaktadır.

KAYNAK: Milliyet

 



Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Gayrimenkul Değerleme

En Çok Okunan Haberler

İskele19 Temmuz 2017

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi