Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ülkemizde İş Güvenliği

Kasımoğlu İnşaatın Genel Müdürü Rüştü Durcan, Türkiyede iş güvenliğinin önemsenmediğini ifade etti.

Kategori  Kategori : Sektör Haber
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 1583
Tarih  Tarih : 26 Haziran 2015, 14:26

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


1970 li yıllarda tekstil sektöründeki faaliyetleriyle iş dünyasında saygın bir yer edinen Kasımoğlu ailesi, gayrimenkul ve inşaat sektöründe de hatrı sayılır yatırımlar gerçekleştirdi. Son yıllarda enerji sektöründe özellikle yenilenebilir enerji yatırımları gerçekleştiren Kasımoğlu ailesi, inşaat sektöründeki projelerini Kasımoğlu inşaat kurumsal çatısı altında sürdürüyor.

Kasımoğlu İnşaat’ın güçlü sermaye yapısı ve yenilikçi anlayışı ile gayrimenkul sektöründe farklı bir kulvarda değerlendirilmesi gerektiğini belirten şirketin Boğaziçili Genel Müdürü İnşaat Mühendisi Rüştü Dücan’’ Kasımoğlu inşaat olarak çevre dostu, enerji verimliliğini önemseyen,çevresine ve içerisinde yaşayanlara değer katan projeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Bu söylediklerini, projelerinde kullanacakları asansörlerin, kullandıkları enerjinin %40 nı geri verecek bir sistemle yapacaklarını belirten Rüştü Dücan, ayrıca CarbonFootprint’i (Karbon Ayak İzi) Türkiye’de dikkate alan ilk ve tek inşaat şirketi olduklarını da sözlerine ekledi.

Rüştü bey, inşaat sektöründe hiç konuşulmayan ve ilk olacak özelliklerden bahsediyorsunuz. Biraz daha detaylandırır mısınız?

Kasımoğlu inşaat olarak, çevre bilinci olan, sosyal sorumluğa önem veren bir şirketiz. Yurt dışı örneklerini gördüğümüz, çevre dostu çok sayıda uygulamaya projelerimizde yer veriyoruz. Şirketimizin Mersin ve Konya’da yenilenebilir enerji yatırımları var. Bu alandaki yatırımlarımızı her geçen gün arttırıyoruz.

Amacımız çevreye zarar vermeyen, çevre dostu enerji yatırımlarını ülkemize kazandırmak. Bu yatırımlarımızdan elde ettiğimiz enerjiyi, kendi projelerimizde yaşayacak olan insanların tüketimine %20-30 indirimli olarak vereceğiz. Bununla birlikte, biliyorsunuz binalarda kullanılan asansörlerin ciddi bir enerji tüketimi var. Halbuki bu enerjiyi geri kazanabiliriz. Biz projelerimizdeki asansörleri, kullandıkları enerjinin % 40 nı geri verebilecek sistemlerle hazırlıyoruz. Böylece çok ciddi bir enerji tasarrufu sağlanmış olacak.

'Değeri düşünüp ilaveler yapan bir kurumuz'

Kasımoğlu İnşaat olarak, gerçekleştirmiş olduğumuz büyük çaptaki yatırımlarımızın ardından,2 yıl içerisinde GYO olma hedefi koyduk. Standartların dışında bir inşaat şirketiz, vizyonumuz çok farklı. Projelerine maliyet odaklı değil, değer odaklı bakıyoruz. Projemizin detaylarını oluştururken, Neyi kısarsak maaliyeti minimize ederiz? den ziyade, daha ne yaparsak projemizin değerini arttırabiliriz?

Sorusuna cevap arıyoruz. Maliyeti düşünüp projeden çıkarma yapmak için değil, değeri düşünüp projemize ilaveler yapan bir kurumuz. Bu yüzden insanlar projemizi incelediğinde ilk kez gördükleri detayları fark ediyorlar.

Boğaziçi Üniversitesinden mezun olduktan sonra Amerika ve Afrika’da bir çok projeden üst düzey görev almış birisi olarak Türkiye’de sektörün genel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hayret içinde kaldığım olumsuz konulara rastladım burada. Bu gün şantiyelere bakıyorsunuz, şantiye yönetimi çavuşlara bırakılmış. Proje müdürlerinin olacağı yerde çavuşlar sorumluluk sahibi oluyor. Bir mühendisin dahi olmadığı şantiyeler görüyorsunuz. Veya mühendis var ama 5 şantiyeden sorumlu. İş güvenliğinin önemsenmediğini görüyorum.

Halbuki çok önemli bir konu. Allah korusun bir kaza olsa, o şantiye durdurulacak, dairelerinin bir an önce kat malikleri, küçük bir maliyet hesabından dolayı mağdur edilmiş olacak. Hayretle izlediğim diğer bir konu ise, kolon hesaplaması yaparken,manzarası olan kısımların kolonlarının daha dar yapılmaya çalışıldığını gördüm. Kolonun dar veya geniş olacağı, binanın statik hesabına göre yapılır, manzaraya göre değil. Bu konuları aslında kısaca geçiyorum ama üzerinde aslında etraflıca konuşulması gerekir.

Hangi projeler var devam eden?

Şuan Kınay apartmanın yapımını devam ettiriyoruz. A+ 30 konutluk projemizde fitness salonu, yüzme havuzu, çocuk Oyun alanı ve çift kat otopark bulunuyor. Projemizi bitirme aşamasına geldik. Yine Kadıköy’de Bağdat caddesine ve Cadde Bostana yakın mesafede yer alan 2 projeye daha başlayacağız.

 
 


Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Sektör Haber

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi