Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni Yılda Emlak Piyasasından Beklentiler Olumlu

2018 senesinin son zamanlarında konut sektöründe meydana gelen hareketlilikten dolayı sektör temsilcileri yeni yıldan umutlular.

Kategori  Kategori : Sektör Haber
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 998
Tarih  Tarih : 25 Aralık 2018, 09:43

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


2018 senesinin son zamanlarında konut sektöründe meydana gelen hareketlilikten dolayı sektör temsilcileri yeni yıldan umutlular.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin lokomotifi durumundaki inşaatın, ülkemizde yaşanan döviz kurundaki dalgalanmalar ve faiz oranlarındaki artıştan en çok etkilenen sektör olduğunu söyledi.

Albayrak enflasyonla mücadeleye karşı yapılan kampanyaların inşaat piyasasında hareketlenme yaşattığını ifade etti.

Albayrak, Bursa ve birçok şehirde yeni konut projelerinin ertelendiğini aktararak, şöyle devam etti:

"Mevcut projeler maliyet artışlarından daha fazla etkilenmeden bitirilmeye çalışılıyor. Konut satış istatistikleri sektörün durumunu okumakta bize yardımcı oluyor. Son aylarda yaşanan dalgalanmanın ardından alınan kısmi önlemlerle ekim ayının konut satışlarında bir hareketlenme oldu. Bursa, 2018 Ekim ayında 5 bin 481 konut satışı ile Türkiye'de 5'inci sırada. Geçtiğimiz yılın ekim ayında 4 bin 295 konut satışı yapılmıştı, aşağı doğru giden bir ivme içindeyken bu artış inşaat firmalarımız için umut verici oldu. Bu sadece Bursa özelinde değil, genel olarak da umut verici."

"Konut alıcısının öncelikle tercihi Nilüfer ilçesi"

Albayrak, yeni yapılaşmanın sürdüğü ve yatırım değerinin yüksek olduğu merkez Nilüfer ilçesinin bu ivmeden en karlı çıkan bölge olduğuna dikkati çekti.

Konut alıcısının öncelikli tercihinin yeni yatırımlar olduğunu vurgulayan Albayrak, şöyle konuştu:

"Ekim ayında 2 bin 906 konut ilk defa satılırken, 2 bin 512 konutun satışı ikinci el olarak gerçekleşti. Bursa’da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre baktığımızda da ilk satışlar yüzde 39,7 artış göstermiştir. Fakat bu rakamlar içinde asıl endişe verici olan kredili satışlarda yüzde 78'e varan düşüş. Bursa’da Ekim 2018'de ipotekli satış rakamları 278 iken eylül ayında ipotekli satış rakamları 495 olmuştur. Dövizin en yüksek olduğu ağustos ayında ise ipotekli satış rakamları 523 olarak gerçekleşti. 2017 yılının ekim ayında bin 563 ipotekli satışın gerçekleştirilmiş olması, kredili satışlardaki düşüşün ne kadar fazla olduğunu bize gösteriyor."

"2019 yılının iyi olacağını tahmin ediyoruz"

Bir inşaat firmasının genel müdürü Levent Oruç da enflasyon ve kredi faizlerinde yaşanan artışın ülke genelinde inşaat sektörünü son derece olumsuz etkilediğini söyledi.

Yılın son döneminde sektörde bir hareketlilik yaşandığını belirten Oruç, şöyle devam etti:

"Dünyada ekonomik anlamda bir problem olduğu ortada.Konuk sektöründe Türkiye'de de bir daralma söz konusu. Konut satışında yılın sonunu iyi kapatacağız. Bugün itibarıyla Ziraat Bankasında da faiz indirimi var. Biz de sektör temsilcileri olarak bu indirimlerden müşterileri faydalandıracağız. Enflasyonla topyekun mücadele de veriyoruz. 2019 yılının iyi olacağını tahmin ediyoruz. Yerel seçimlerden sonra satışların artacağını düşünüyoruz."

"Bursa'da konut satışında bir daralma yok"

Görükle' de satışların hızla devam ettiğini vurgulayan Oruç, "Bursa'da konut satışında bir daralma yok. Biz yatırım için özellikle Görükle' de birçok proje yapıyoruz. TÜİK verilerine göre en çok konut satışının olduğu iller sıralamasında Bursa 5. sırada. Burada da ilk sırayı ilçe olarak Nilüfer alıyor. Bu ilçenin göz bebeği de Görükle. Yatırım yapmak isteyenleri özellikle bu bölgeye bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Sektör Haber

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi