Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ahşap ve su Ahsabın Düşmanları

Ahşap ve su Ahsabın Düşmanları,ahşabın düşmanları,tahta döşeme fiyatları kocaeli,profil ahşap tavan lambiri kocaeli,MDFLAM AĞIRLIĞI,mdf lam ağırlığı hesaplaması,fırınlanmış döşeme tahta metre fiyatı kocaeli,fırınlanmış döşeme,bursa istiklalmobilya takımları,bursa fırınlanmış kestane lambri,bahçe çiti olarak hangi ağaç daha iyi

Kategori  Kategori : Ahşap Yapılar
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 6047
Tarih  Tarih : 29 Haziran 2010, 17:05

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Ahşabın rutubet veya neme bağlı olarak çalışması.Ahşabın asli bileşenlerinden biridir.Yani ahşap da ki su ahşabın (ağacının) liflerine kimyasal bağlarla bağlıdır. Ahşap ne kadar kuru görünürse görünsün ahşabın içinde mutlaka nem ve rutubet vardır.Hatta bu oran % 25 den %60 varan ağacın cinsine göre değişiklik gösteren oranlardadır . Örneğin bu oran meşede %20 iken çamda % 30 kavakta %60 gibidir. Not : buoran ağacın kesim yapıldığı tarihle doğru orantılıdır.Ahşaba yöneltilen en büyük eleştiri ; ahşabın neme bağlı kuruma (daralma-çekme) veya dışarıdan (havadan ,direk su kaçırma) su (nem,rutubet) almasına bağlı şişme ile boyut değiştirmesidir. Kapım ,pencerem kapanmıyor veya yamuldu tam örtüşmüyor bu tip şikayetlerdendir. Hatta ahşap döşeme, ahşap tavan,ahşap lambri tahtalarının açması ,cilalarının çatlaması, yarılması ayrışması yine bu tür şikayetlerdendir.Her ahşabın (ağaç türünün) çalıştığı asla unutulmamalıdır.Ahşabımız ne kadar kuru olursa olsun yaşayan bir madde olduğunu ahşabımızın cinsini seçerken göz önünde bulundurmalıyız. Örneğin havanın rutubetinden ahşabımız devamlı su alışverişinde bulunur. Bu alış veriş de ahşabımızın yazın açma ,ayrışma ,aralama yapmasına ,kışın şişme , kabarma , kasılma ,kapanmama yapmasına neden olur. Burada sizlerin yapabileceği veya çıkarması gereken sonuç : Ahşap seçimini yapacağımız tasarıma veya işe uygunluğudur. Örneğin sedir ağacı çok yürür. Ahşap zeminuygulamasında çok iyi kurutulması gerekir. Veya rutubet ,nem alan yerlerde kestane ağacı tercih edilmesi gibi….Ahşabın nem oranı nedir?Ahşabın ağırlığından kurutulmuş ağırlığı çıkarıldıktan sonra ki kalan ağırlık farkı yüzdesi bize ahşabın nem oranını verir. Bu konuyu biraz daha açalım: örneğin yeşil yani canlı kereste nem oranı % 100 den fazladır. Yani 500 kg. kesilen yeni bir tomruk bir kaç ay güneşte bekletildiği zaman ağırlığı 250 kg düşer yani % 100 ü nem ve sudur ( cinsine göre değişir). Tabi ahşap bu nemi hiçbir zaman sıfır neme indiremez. En azından havadaki bağıl nem oranı kadar rutubet ahşapta kalır. Peki bu teknik bilgilerin bizle ne alakası var derseniz.


-1- Ahşabı ani kurutma ile nem hareketleri ahşabınızda çatlama ,yarılma ve yılmalara neden olur.
-2- Ahşabı kuruturken düzgün aralıklarla ve aralarına çıta koyarak ,hava alabilir bir istif şekli ile önce doğal kurutma ile rutubetinin çoğunu verecek. Sonra ahşabın kullanılacağı yere göre (hassas işlerde: zemin gibi) veya ahşabın cinsine göre fırınlama işlemi yapılarak rutubet nem % 5 -% 10 a düşürülür.
-3-Özel ve nitelikli ahşap işlerinde : örneğin bahçe dizayn işleri ,toprak üzerine yerleştirilen ahşap döşeme ürünleri veya suya maruz kalan havuz ahşap döşeme ürünleri vakum emprenye ile vakum basınç yöntemleri ile ahşabın içine ilaçlı ahşap koruyucu işlenir. Günümüz ahşap teknolojisinde en iyi yöntem budur.
-4- Ahşap alırken firmanın kereste fiyatından çok kurutma ünitelerini sorgulayın.
-5- Ahşap parke ,ahşap tavan ,ahşap lambri, ahşap rabıtalı döşeme işlerken cila işlemi en az iki hafta en ideal üç ay sonra atılmalı.
-6- Dışarıda yağmur suyu (bahçe çiti ,dış kapı, tuvalet banyo kapıları vs..) gibi suya maruz kalacak yerleri özel ahşap koruyucu ile boyamalı. Aynı zaman da periyodik aralıklarla deforme ve yıpranan yerleri tekrar boyamalı.
-7- Kullanılan boyalarda ahşabın ısınmadan dolayı salacağı buharı geçiren geçirgen özellikte boyalar kullanılmalı.

AHSABIN DÜSMANLARI

Ahşap insanlık tarihinin en eski fakat kullanılır en sağlıklı yapı inşaat ve dekorasyon malzemesidir. İşlenmesi kolay , ucuz , ileri teknoloji gerektirmeyen , mukavim , dayanıklı, kullanışlı ,ısı ,ses ve elektriği iletmeyen bol yenilenebilir üstün özellikleri olan dekoratif aynı zamanda taşıyıcı bir malzemedir.Aynı zaman da bir o kadar düşmanı olan bir yapı elemanıdır. En büyük düşmanları.
-1- Su ,nem rutubet. Su ahşabın bozulmasına çürümesine neden olur.
-2- Mantarlar ,bakteriler. ( Ahşabı iyi havalandırmama ve güneş görmemesi başlıca nedenidir.
-3- Termitler ve ahşap böcekleri. ( İyi ahşap koruyucu sürülmeyen , boyanmayan ve deforme olan yerlerine bakım yapılmaması , böceklenme vakaları önemsenmemesi ilaçlama yapılmaması başlıca nedenleridir.)Bu yukarıda sözünü ettiğimiz ahşap düşmanları ahşabımızın önlem almazsak tamamını kullanılmaz hale getirir. En azından görüntü bozukluğu yapar.Sonuç ahşap sıcak , dekoratif güzel ve en önemlisi çeşidi çok bir malzemedir. Ahşabın uygulanacağı yere göre seçimi ve kurutması , uygulama sonrası bakımı yapıldığında ömürlüktür.


Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Ahşap Yapılar

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi