Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Enerji Kimlik Belgesi Çizdirmek İstiyorum  
Insaat Haberleri
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynagi| Reklam & Iletisim| Künye

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İş Güvenliği Mühendisliği

İş Güvenliği Mühendisliği

Kategori  Kategori : Şantiye Notları
Yorumlar  Yorum Sayysy : 0
Okunma  Okunma : 3555
Tarih  Tarih : 14 Ocak 2011, 16:15

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


 
 
                           Küreselleşme sürecinin uzantısında gerçekleşmekte olan ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel değişim Dünyada ve ülkemizde kurumsal ve yapısal boyutta yeni düzenlemeleri zorunlu kılmaktadır. Bilişim ve iletişim teknolojisinin desteğiyle ulusal sınırlar ortadan kalkmış, bilgi yoğun sanayi ulus aşırı coğrafyada ihtiyacına uygun insan gücüyle buluşmaya başlamıştır. Ülkemizde de yeniden yapılanma ihtiyacı belirmiş, ‘Avrupa Birliği Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı’ çerçevesinde ‘Dokuzuncu Kalkınma Planı’ hazırlanmıştır.  Küreselleşmenin etki ve etkenlerinin gözetildiği planda; “insan odaklı” gelişim ve yönetim anlayışı benimsenmiş, temel amacı çözüm üretmek olan mühendislik disiplinin buna paralel anlayışla yeniden yapılanması kaçınılmaz hale gelmiştir. Toplumun sağlığı, güvenliği ve konforunu sağlamak üzere; iş sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin riskleri değerlendirmek, edinilmiş deneyimleri bilimsel nitelikli istatistikî verilere dönüştürmek, planlama işlemlerini gerçekleştirmek, uygulama aşamalarını gözden geçirilmek, sorumluluk alanlarını iyileştirmek ve geliştirmek hedefinde sürdürülebilir iş birliğini oluşturmak mühendislerin yükümlülükleri arasına girmiştir. Artık; ekonominin talebi olan iş gücünü hazırlanmak için; çağın gereklerine uygun biçimde ömür boyu eğitim felsefesiyle beslenen, “insan odaklı ve katılımcı” yaklaşımla, “yenileşim” çizgisinde ve belgelendirme esasına dayalı bir eğitim sisteminin mühendislerin eğitimine adapte edilmesi gerekmektedir.
Mühendislik eğitimi konusunda yapılan bazı güncel tartışmalar; mevcut eğitim sisteminin günümüz ihtiyaçlarına uygun hale getirilmesi ve yeniden yapılanması gereğine işaret etmektedir. Küreselleşme sürecinin karşı koyulamaz etkisi rekabeti güdümlemekte, rekabetin sosyal ve ekonomik yaşamdaki yansıması talep ve beklentileri şekillendirmektedir. Mühendislik biliminin yöntemleri açısından “neler, nasıl yapılabilir sorusu (?)” yaratıcılıkla sınırlı kalmaksızın sorgulanmakta, mühendislik ve sosyal bilimler disiplinleri her geçen gün daha bir pekişmekte, fen bilimleri sosyal bilimlerle adeta kaynaşmaktadır. (Banger, Birgili, 2006) Bu bağlamda, birey olarak mühendisin; sosyal sorumluluk perspektifinde takınacağı tutum tüm yönleriyle tartışılmakta, değerlendirilmeler yapılmakta ve standardizasyon kriterleri arayışına geçilmektedir. Fen alanının başlıca unsurlarından olan sorgulama ve modelleme; araştırma ve geliştirmenin lokomotifi olma niteliğiyle, icat ve buluşçuluktan farklı bir arayış ve anlayışla şekillenmektedir. Günümüzde ‘yeni ve farklı bir sonuç’ biçiminde anlaşılan ‘yeni ve değişik bir şey yapma yöntemi’ ya da ‘yeniliğin yönetimi’ olarak algılanan “inovasyon (=yenileşim)” bugünün ağır rekabet koşulları içinde; iş yapma modellerini, risk alma kapasitelerini, yapısal gelişim ve geliştirme arayışlarını, sosyal sorumluluk anlayışlarını değiştirmektedir.

 

Buna bağlı olarak; sosyal ve ekonomik yaşamda etkin rol oynayan mühendisin alması gereken mühendislik eğitiminin uygulamaya ağırlık verilerek yenilenmesi, müfredatın beklentilere uygun biçimde yapılandırılması, üniversitelerde bilimsel düzeyin acilen yükseltilmesi, pratik bilgi edinme sürecinin üniversite eğitiminin bir parçası haline getirilmesi, ömür boyu eğitim anlayışıyla desteklenmesi gereksinimler arasında sayılmaktadır. Mühendislik mesleğine ilişkin eğitim içeriğinin “yenileşim” çizgisinde ele alınması, istihdam ile eğitim arasında sağlıklı bir bağ kurulması, yetkinlikleri arttırıcı nitelikte mesleki formasyona geçilmesi,  sağlık ve güvenlik ekseni bileşenlerinin teknik çözüm ve önerilerle harmanlanması, sektörel düzeyde şeffaf ve gerçekçi bir rotanın belirlenmesi, sektör temsilcilerinin görüş ve onayı alınarak hukukî dayanaklarının şekillendirilmesi, yenileşim ve gelişimin önünün açılması gibi unsurlar beklentilere eklemlenmektedir.Benzer Haberler


Soyal Medya


| Yorum Yaz Yorum Yaz |


Şantiye Notları

En Çok Okunan Haberler

Remax Korkut Azeri12 Ekim 2018

İnşaat ve Yapı Haberleri
RSS Kaynagi | Yazar Girisi

| Birim Fiyat | Köylerimiz | Çakraz | Granit Fiyatlari

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi